Jak utrzymać noworoczne postanowienia
Porady

Jak utrzymać noworoczne postanowienia?

Koniec roku to czas podsumowania i chociaż pozostało jeszcze kilka miesięcy do 1 stycznia, to coraz częściej myślimy co nam przyniesie nowy rok. Każdy przełom roku to także czas, kiedy zastanawiamy się co chcielibyśmy zmienić w naszym życiu i otoczeniu, w związku z tym przygotowujemy sobie listę celów i postanowień, których to staramy się trzymać przez następne 12 miesięcy, ale czy na pewno?

 

Jak utrzymać noworoczne postanowienia?

Styczeń to czas, kiedy siłownie są zapchane po ostatni centymetr kwadratowy, a początkiem roku spada sprzedaż papierosów i innych używek. Niestety z każdym kolejnym dniem nasza motywacja maleje, nie mamy już sił, ani ochoty walczyć z przyzwyczajeniami i rzucamy w kąt nasze postanowienia noworoczne. Skąd ta nieciekawa tendencja i jak się jej przeciwstawić? Poniżej zaprezentujemy kilka porad, które pomogą w utrzymaniu noworocznych postanowień:

– Postaw na jakość, nie na ilość – zbyt wiele celów i postanowień może działać zniechęcająco. W naszej idealnej wizji życia widzimy siebie w całkiem nowej roli – szczupłych, zdrowych i uśmiechniętych. Uprawiamy sport, pilnujemy dobrej diety i spędzamy więcej czasu z rodziną. Niestety nie da się zmienić wszystkiego na raz, szczególnie jeśli wszystkie postanowienia chcemy wprowadzać od tego samego dnia, to musimy liczyć się z porażką. Prędzej czy później pojawią się trudne chwile i im więcej będziemy mieć postanowień do upilnowania, tym ciężej będzie nam wszystkich dokonać. Dlatego wybierzmy kilka najważniejszych rzeczy, na których nam najbardziej zależy i małymi krokami dążmy do zmiany w tym zakresie.

– Małe, systematyczne kroki – duża zmiana nie dokona się od razu, potrzeba zmiany. Jeżeli na przykład chcemy schudnąć to nie zakładajmy od razu, że stracimy 30 kg. Rozpiszmy to na mniejsze cele, jak na przykład utrata w każdym miesiącu od 2 do 5 kg, plus zdrowsza dieta i ćwiczenia. Jeżeli nie jesteśmy typem sportowca, to wybierzmy się chociaż na spacer, który na początku nie wymaga tak dużego wysiłku, a podkręci nasz metabolizm.

– Realne cele – wszystko jest dla ludzi i nikt nie zabroni nam marzyć, ale nierealne cele dość szybko zniechęcą nas do ich realizacji. Jeżeli nie satysfakcjonują nas nasze zarobki, które są tylko lekko powyżej minimalnej krajowej to w ciągu roku ciężko będzie osiągnąć pułap nawet średniej krajowej. Inaczej ubierzmy w słowa nasz cel, na przykład powiedzmy sobie, że chcemy zmienić pracę na lepiej płatną plus podjąć jakieś dodatkowe zajęcie, które miesięcznie przyniesie dochód około 500 zł.

Tworząc postanowienia noworoczne, zwróćmy uwagę czy cele są mierzalne, możliwe do wykonania i nie ma ich zbyt wielu, wtedy zwiększamy swoje szanse na powodzenie.

 

Jak utrzymać noworoczne postanowienia?
Oceń post